אימוני Gait Training

אימוני Gait Training

אימוני Gait Training הינם אימונים המיועדים לשיקום הליכה ויציבה בעקבות פגיעת טראומה, פגיעה נוירולוגית, ופגיעות אחרות המתאפיינות בלקות בתנועה, שיתוק חלקי ואף שיתוק מלא. בשונה מאימוני הליכה חופשיים המיועדים לחיזוק מערכת שריר-שלד כחלק מאורח חיים בריא, שריפת אנרגיה ושמירה מפני מחלות, אימוני Gait Training הם אימונים שיקומיים. אימונים מסוג זה מותאמים אישית למגבלות ולצרכים של כל מטופל\ת, ומתמקדים בקבוצות שרירים פגועים וחלשים, בבניית קואורדינציה, בשיקום ושחזור דפוסי תנועה, בשיפור יכולת הניידות האישית, זאת תוך חיווט מחדש של אזורי הפעולה במוח.

אבחון סוגי מגבלות הליכה להתאמת אימוני Gait Training

מגבלות תנועה תופענה במקרים שונים, ביניהם:

הפרעה ספסטית היא תסמין למחלה או פגיעה והיא מתאפיינת בנוקשות שרירים והיפרטוניה- טונוס שרירים גבוה. ההפרעה תופיע עכב כשל נוירולוגי מולד (דוגמת שיתוק מוחין), או פגיעה מוחית שמקורה בתאונה, היווצרות קריש דם מוחי, שבץ מוחי, או אף אלצהיימר ומחלות אחרות. מחלות אלו עשויות להתאפיין בהליכה בלתי-יציבה שבה טווח התנועה מוגבל. חלוקת עומס לוקה מייצרת מרכז כובד אקסצנטרי, המלווה בתנועת מספריים בזמן הליכה, הצטלבות רגליים, חוסר שיווי משקל ואובדן יציבות.

מחלות עצביות דוגמת טרשת נפוצה יביאו לחוסר שליטה עצבי בשרירים, ועשויות לגרום להפרעות הליכה בשל פגיעה מהותית בקואורדינציה.

גם פגיעה אורתופדית דוגמת שברים מורכבים, קרעים ברצועות ובשרירים עשויים לגרום להיחלשות השריר ולאובדן מיומנויות הליכה ותנועה טבעיות וצורך שיקומי.

הערכה ואבחון של מקור ההפרעה מהווה את הצעד הראשון והחשוב בבניית תכנית שיקום רחבה ובהתאמת אימוני Gait Training למטופל.

אימוני Gait Training – טכניקות אימון ומכשירים

אימוני Gait Training דורשים סביבת אימון מבוקרת ובטוחה, תמיכה מתאימה ושליטה במדדים, במטרה לייצר שיפור מבוקר ולהביא לאימון אפקטיבי המביא בחשבון את המגבלות של המטופל, טווח התנועה וגבול היכולת בהתאמה למצבו הרפואי הכולל.

בין הטכניקות ומכשירי האימון במרכזי השיקום והאימון:

הליכון- אימוני Gait Training באמצעות הליכון הם הנפוצים ביותר. בעודו עומד המטופל יאחוז במוטות אחיזה המצומדים להליכון ולעיתים אף ברתמה. ההליכה מתבצעת בפיקוח מטפל, תוך שליטה על מהירות ההליכה, השיפוע ומשך זמן האימון.

מוטות מקבילים-  מוטות נייחים או דינמיים המוצבים לאורך מסלול מובנה, ומספקים למטופל תמיכה ויציבות כשנאחז בהם בידיו וקובע את עומס המשקל והמאמץ המוטל על הגפיים התחתונות בהתאם ליכולותיו. השליטה בהיקף התמיכה וחלוקת העומס מביאה את המטופל בהדרגה להטיל יותר עומס על הרגליים ולשפר את המוטוריקה והתפקוד שלהם.

רתמות הליכה- רתמות הליכה הן רתמות המולבשות על פלג הגוף העליון של המטופל ומחוברות למכשיר נשיאה והרמה קבוע או נייד, מספקות תמיכה בחלק ניכר ממשקל הגוף, ומאפשרות למטופל להתמקד בהליכה ובתפקוד פלג הגוף התחתון בלבד, בסביבה מבוקרת ותחת השגחה.

טכנולוגיית מציאות מדומה- אימוני Gait Training מתקדמים המבוססים על טכנולוגיות להפחתת משקל ומציאות מדומה הם אימונים המבוססים על חיבור בין תמיכה פיזית מותאמת אישית לעזרים דיגיטליים אשר יוצרים סביבת אימון משתנה ואטרקטיבית, תוך ניתוק של המטופל ממכון הטיפול וחיבור לסביבת טבע, מרחבים פתוחים וסיטואציות חווייתיות, באמצעות טכנולוגיות D4, וטכנולוגיות לבחינה והצגה של מדדים, ניתוח התקדמות ושיפור. בין טכנולוגיות אלה מוצרי Reha-Stim, G-EOת ו- Ergo Trainer.

שתפו עם חברים
04-8411003
04-8411137
,המעפילים 27, א.ת עיר גנים .ת.ד 413, קרית אתא
Skip to content