ספקולום מהו

ספקולום מהו

תמונה של ספקולום

ספקולום מהו? המונח ספקולום מתייחס למכשיר המסייע לרופא הגניקולוג לבצע הסתכלות ובדיקה לנרתיק ואזור צוואר הרחם.

סקירת מכשיר ספקולום – מה זה, וכיצד הוא עובד

על פי רוב הספקולום משמש צוותים רפואיים במרפאות ובבתי חולים לצורך התבוננות רפואית בנרתיק ובאזור צוואר הרחם. שתי זרועות צדיות הניתנות לפתיחה ולסגירה באמצעות בורג או באמצעות מנגנון מנוף מאפשרות לדחוק בעדינות את צידי האיבר מחלקו הפנימי על-מנת לייצר לרופא תמונת מבט רחבה ועמוקה.

למכשירי הספקולום גדלים שונים אשר מספקים אפשרויות הרחבה בהתאם לצרכי האבחון, הבדיקה, והפרוצדורה הנדרשת.

ביצוע בדיקת פאפ בעזרת ספקולום

בדיקת פאפ לנשים היא בדיקה אשר מיועדת לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, על ידי איתור שינויים ברקמה ונטילת דגימה נוזלית. בפרט, הבדיקה מאפשרת את איתורו של וירוס הפפילומה האחראי על התפתחות תאים ממאירים בצוואר הרחם. בדיקת פאפ הינה בדיקה תקופתית אשר אינה מתבצעת במעמד בדיקה ווגינלית שגרתית.

עוד שירותים:

מכשור רפואי >>  | ציוד אורטופדי >>

התקן תוך-רחמי וספקולום

בעת הצבת התקן תוך רחמי הרופא הגניקולוג יעזר בספקולום על מנת להחזיק את צוואר הרחם יציב, כך שיאפשר תשקיף אופטימלי ומדוייק.

שימוש בספקולום לצורך ביצוע בדיקה וגינלית שגרתית – מכשיר ספקולום משמש בשגרה בבדיקות תקופתיות. מכשיר הספקולום יאפשר בדיקת נרתיק וצוואר הרחם לצורך זיהוי תופעות דלקתיות, נגעים, הופעת פטריות וזיהומים, זאת תוך בחינה יסודית של הרקמות.

סוגי ספקולום

לספקולום סוגים שונים גם כתלות במבנה האנטומי, גיל הנבדקת ומטרות ההתבוננות:

  1. גרייבס ספקולום: זהו סוג הספקולום הנפוץ ביותר בשימוש בבדיקות גינקולוגיות. זהו מכשיר בעל שתי זרועות וקצה מעוגל המאפשר מבט רחב על דפנות הנרתיק.
  2. ספקולום פדרסון: ספקולום פדרסון הוא מכשיר בעל להב צר וארוך, מה שהופך אותו מתאים יותר למטופלות בעלות רחם מוטה או תעלת נרתיק צרה יותר.
  3. ספקולום סימס: ספקולום זה תוכנן במיוחד עבור בדיקות לפי הטבעת. מכשיר זה כולל להב מעוקל המאפשר דחיקה קלה ועדינה יותר של דפנות פי הטבעת.
  4.  ספקולום ילדים: ספקולום קטן יותר בגודלו, מיועד לשימוש בבדיקת ילדים או נשים עם תעלת נרתיק קטנה יותר.

 

לבסוף, כלל מכשירי הספקולום, הן אלה המיועדים לשימוש חד-פעמי והן אלה המיועדים לשימוש חוזר בכפוף לחיטוי ועיקור, מיוצרים ממתכת או פולימריים המותאמים לצרכי טיפול רפואי פולשני.

 

Share with friends
04-8411003
04-8411137
HaMa'apilim 27, E.T. Ir Ganim, PO Box 413, Kiryat Ata
Skip to content